ALS31A102MF500, Электролитический конденсатор, долговечный, 1000 мкФ, 500 В, серия ALS31, 19000 часов при 85C
- Производитель
- Kemet Electronics
- Полное описание
The ALS31 series screw terminal Aluminium Electrolytic Capacitor covers a wide range of case sizes, voltage ratings featuring high ripple currents and long-life performance. They are ideally suited for industrial and commercial applications demanding high reliability and long-life expectancy such as frequency converters, uninterruptible power supply (UPS) systems and switch mode power supplies (SMPS). Applications include smoothing, energy storage or pulse operation in telecommunication demanding power supplies, process control, AC motor control, traction, welding and measuring.
• Compact size
• Long Life
• 25 to 500VDC Rated voltage range
• 100 to 680000µF Capacitance
• High ripple current
• Excellent surge voltage capability
• Optimized designs available
• Operational Life: 19000 Hrs
Пассивные Компоненты\Конденсаторы\Алюминиевые Электролитические Конденсаторы
Технические параметры
| Емкость | 1000мкФ |
| Высота | 105мм |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Номинальное Напряжение | 500в |
| Диаметр | 66мм |
| Допуск Емкости | 20% |
| Стиль Выводов Конденсатора | винт |
| Шаг Выводов | 28.5мм |
| Эффективное Последовательное Сопротивление | 0.137Ом |
| Срок Службы при Температуре | 19000 часов при 85 C |
| Линейка Продукции | серия ALS31 |
| Глубина | 105мм |
| Тип монтажа | Монтаж на шпильке |
| Диаметр | 66мм |
| Максимальная рабочая температура | +85C |
| Минимальная рабочая температура | -40C |
| Пульсирующий ток | 13.8 (10kHz 85C) A, 8.1 (100Hz 85C) A |
| Пожизненная | 19000 (Rated Voltage & Ripple Current at 85C) h, 38000 (Rated Voltage at 85C) h |
| Эквивалентное последовательное сопротивление | 175 (100 Hz 20C) m?, 96 (10 kHz 20C) m? |
| Напряжение | 500В пост. тока |
| Tolerance Plus | +20% |
| Tolerance Minus | -20% |
| Технология | Электролитный |
| Длина провода | 5.5мм |
| Производитель | KEMET |
| Размеры | 66 (Dia.) x 105мм |
| Семейство диэлектрических материалов | Алюминий |
| Емкость | 1000мкФ |
| Серия | ALS31 |
| Тип клеммы | Screw Terminal |
| Высота | 105мм |
| Диаметр вывода | 13мм |
| Шаг выводов | 28.5мм |
| поляризованный | Полярный |
| Ток утечки | 3 мА |
| Допуск | 20% |
| Вес, г | 20.8 |


