MAX9205EAI+, SerDes, Параллельно- последовательный Преобразователь, 400 Мбит/с, LVTTL, LVDS, SSOP, 28 вывод(-ов)
- Производитель
- Maxim Semiconductor
- Полное описание
The MAX9205EAI+ is a 10bit bus LVDS serializer in 28 pin SSOP package. The serializer transform 10bitwide parallel LVCMOS/LVTTL data into a serial high speed bus low voltage differential signalling data stream. The serializers typically pair with deserializers like the MAX9206 which receive the serial output and transform it back to 10-bit-wide parallel data. The MAX9205 transmit serial data at speeds up to 400Mbps and 660Mbps over PCB traces or twisted-pair cables. Since the clock is recovered from the serial data stream, clock to data and data to data skew that would be present with a parallel bus are eliminated. The serializers require no external components and few control signals. The input data strobe edge is selected by TCLK_R/F. Power down is used to save power when the device is not in use. Upon power-up, a synchronization mode is activated, which is controlled by two SYNC inputs, SYNC1 and SYNC2. The MAX9205 can lock to a 16MHz to 40MHz system clock.
• Supply voltage range is 3V to 3.6V
• Operating temperature range from -40°C to 85°C
• Standalone serializer (vs. SERDES) ideal for unidirectional links
• Framing bits for deserializer resync allow hot insertion without system interruption
• LVDS serial output rated for point to point and bus applications
• Low 34mA supply current
• Programmable active edge on input latch
• Pin compatible upgrades to DS92LV1021 and DS92LV1023
Полупроводники - Микросхемы\Драйверы и Интерфейсы\Драйверы SERDES
Технические параметры
| Скорость передачи данных | 400Мбит/с |
| Максимальное Напряжение Питания | 3.6В |
| Минимальное Напряжение Питания | 3В |
| Количество Выводов | 28вывод(-ов) |
| Тип Выхода Микросхемы | LVDS |
| Количество Выходов | 1выход(-ов) |
| Тип Входа Микросхемы | LVTTL |
| Стиль Корпуса Привода | SSOP |
| Функция SERDES | Параллельно-последовательный Преобразователь |
| Количество Входов | 10 |
| Максимальная рабочая температура | +85 C |
| Количество элементов на ИС | 1 |
| Длина | 10.33мм |
| Минимальное рабочее напряжение питания | 3 В |
| Производитель | Maxim |
| Тип корпуса | SSOP |
| Тип монтажа | Поверхностный монтаж |
| Скорость передачи данных | 400Мбит/с |
| Тип входа | LVCMOS, LVTTL |
| Минимальная рабочая температура | -40 C |
| Ширина | 5.38мм |
| Высота | 1.78мм |
| Тип выхода | LVDS |
| Максимальное рабочее напряжение питания | 3,6 В |
| Число контактов | 28 |
| Размеры | 10.33 x 5.38 x 1.78мм |
| Количество драйверов | 1 |
| Вес, г | 0.484 |


