1376385-1, Прямоугольный разъем, Power Key 5.0 Series, 6 контакт(-ов), Штыревой Разъем, 5 мм
98 руб.
- Производитель
- TE Connectivity (Tyco)
- Полное описание
TE Connectivity 5.0mm Power Key (5.0 PKC) Header Connectors
Power Key (5.0 PKC) power circuit header connectors with a 5.0mm contact centreline and compact design. These 5.0mm Power Key headers have, internal locking levers, colour coded housings to aid with blind mating and a keying mechanism to prevent mismating. The housings of these vertical PCB mount Power Key headers are made from 6/6 glass filled nylon and are natural colour coded and the contacts are tin plated. These 5.0mm Power Key headers have Type A keying, please see datasheet for further details.<,BR/>,Typical applications for these Power Key (5.0 PKC) male headers include power circuits of home appliances in particular gas appliances.<,BR/>,For mating 5.0mm Power Key plug housings see stock number <,a href=/productpage/productpage?stockcode=712-1432>,<,span class=inlineLink>,712-1432<,/span>,<,/a>, typically.
Power Key (5.0 PKC) power circuit header connectors with a 5.0mm contact centreline and compact design. These 5.0mm Power Key headers have, internal locking levers, colour coded housings to aid with blind mating and a keying mechanism to prevent mismating. The housings of these vertical PCB mount Power Key headers are made from 6/6 glass filled nylon and are natural colour coded and the contacts are tin plated. These 5.0mm Power Key headers have Type A keying, please see datasheet for further details.<,BR/>,Typical applications for these Power Key (5.0 PKC) male headers include power circuits of home appliances in particular gas appliances.<,BR/>,For mating 5.0mm Power Key plug housings see stock number <,a href=/productpage/productpage?stockcode=712-1432>,<,span class=inlineLink>,712-1432<,/span>,<,/a>, typically.
Разъемы\Штекерные и Гнездовые Разъемы и Компоненты\Штекерные и Гнездовые Разъемы
Технические параметры
| Количество контактов | 6контакт(-ов) |
| Шаг контактов | 5мм |
| Количество рядов | 1 Ряд |
| Тип Электрического Разъема | Штыревой Разъем |
| Монтаж Разъема | Монтаж на Печатную Плату |
| Материал Контакта | Медный Сплав |
| Покрытие Контакта | Контакты с Покрытием из Олова |
| Тип Оконцовки Контакта | Сквозное Отверстие |
| Линейка Продукции | Power Key 5.0 Series |
| Тип | Провод — плата |
| Система разъемов | Провод — плата |
| Номинальное напряжение | 300 В перем. тока |
| Материал контактов | Сплав меди |
| Производитель | TE Connectivity |
| Покрытие контактов | Олово |
| Метод оконцовки | Запрессовка |
| Shrouded/Unshrouded | Закрытый |
| Номинальный ток | 10A |
| Серия | Power Key |
| Тип монтажа | Монтаж на плату в отверстия |
| Количество контактов | 6 |
| Ориентация корпуса | Прямой |
| Шаг | 5мм |
| Вес, г | 3 |


