3-794627-6, Прямоугольный разъем, Серия Micro MATE-N-LOK, 6 контакт(-ов), Штекер, 3 мм, Поверхностный Монтаж
- Производитель
- TE Connectivity (Tyco)
- Полное описание
The Micro MATE-N-LOK series low profile micro MATE-N-LOK Connector has a vertical height of less than 4.7mm - about 45% lower than other members of the product family. These soft-shell connectors include right-angle surface-mount headers and mating cable connectors. The line uses standard micro MATE-N-LOK contacts, with 24 to 20 and 30 to 26AWG wire ranges. The connector features positive latching to prevent unmating. The 94V-0-rated nylon housing is available in black or natural colours. Contacts are phosphor bronze with a choice of tin or gold plating. The connectors are rated up to 5A and 250V. This low-profile connector joins the proven micro MATE-N-LOK line of soft-shell connectors widely used in appliance, industrial machinery and home equipment. The low-profile version was created to meet the specific demands of the lighting industry, but applications are found in other industries, as well.
• Black and natural colours available
• Polarized housings help prevent connector mismating
• Positive latching to prevent unmating
• Right angle surface mount headers with surface mount hold-downs
• Utilizes standard Micro MATE-N-LOK contacts
• 2, 3 and 4 Positions available
• <,4.7mm in Vertical height required
Разъемы\Штекерные и Гнездовые Разъемы и Компоненты\Штекерные и Гнездовые Разъемы
Технические параметры
| Количество контактов | 6контакт(-ов) |
| Шаг контактов | 3мм |
| Количество рядов | 2 ряда |
| Тип Электрического Разъема | штекер |
| Монтаж Разъема | Монтаж на Печатную Плату |
| Материал Контакта | латунь |
| Покрытие Контакта | Контакты с Покрытием из Олова |
| Тип Оконцовки Контакта | поверхностный монтаж |
| Линейка Продукции | Серия Micro MATE-N-LOK |
| Тип | Провод — плата |
| Система разъемов | Провод — плата |
| Номинальное напряжение | 250 V ac |
| Материал контактов | Латунь |
| Производитель | TE Connectivity |
| Покрытие контактов | Олово |
| Метод оконцовки | Припой |
| Shrouded/Unshrouded | Закрытый |
| Номинальный ток | 5A |
| Серия | Micro MATE-N-LOK |
| Тип монтажа | Surface Mount |
| Количество контактов | 6 |
| Количество рядов | 2 |
| Ориентация корпуса | Прямой угол |
| Шаг | 3мм |
| Вес, г | 3.602 |


