4793.4000, Разъем ввода питания, Штекер, 250 В AC, 16 А, Монтаж в Панель, Быстрое Соединение
250 руб.
- Производитель
- Schurter
- Полное описание
The 4793.4000 is a front-side snap-in mount GST IEC C20 Inlet with 6.3x0.8mm quick connect terminal. It meets the requirements of IEC 60335-1 for appliances in unattended use. This includes the enhanced requirements of glow wire tests according to IEC 60695-2-12 and -13. The connector is equipped with a notch intended for use with the latching cordset. The cord latching system prevents against accidental removal of the cordset. It is suitable for appliances with protection class I or II according to IEC 61140. The housing is made of black UL94V-0 thermoplastic.
• 1.5mm Panel thickness
• IP30 Protection rating
Разъемы\Разъемы Питания\Разъемы Питания
Технические параметры
| Тип Электрического Разъема | штекер |
| Монтаж Разъема | Монтаж в Панель |
| Тип Оконцовки Контакта | Быстрое Соединение |
| Ток | 16А |
| Номинальное Напряжение | 250В AC |
| Тип разъема IEC | C20 |
| Тип соединителя | Вилка |
| Номинальное напряжение | 250 В перем. тока |
| Производитель | Schurter |
| Номинальный ток | 20A |
| Тип монтажа | С защелкой |
| Ориентация корпуса | Прямой |
| Вес, г | 11.34 |


