03-09-1032, Корпус разъема, уклоны с фрикционной фиксацией, Серия Standard .093, Гнездо, 3 вывод(-ов), 5.03 мм
28 руб.
- Производитель
- Molex
- Полное описание
The 03-09-1032 is a 3-way 1-row 0.093-inch standard pin and socket receptacle housing made of nylon. It mates with 03-09-2031, 03-09-2032, 03-09-7032 and 3099 plug housing. The crimp housing is suitable for power and wire-to-wire applications. This 1396 series receptacle housing can be used with 1189, 1190, 1433 crimp terminals, 1376 male PC tail terminals, 1377 female PC tail terminals, 1381 female crimp terminals and 1380, 1434, 1973 male crimp terminals.
• Natural colour
• UL94V-2 flammability rating
• Maximum current per contact is 14A
Разъемы\Штекерные и Гнездовые Разъемы и Компоненты\Корпусы Штекерных и Гнездовых Разъемов
Технические параметры
| Шаг контактов | 5.03мм |
| Для Использования с | Обжимными контактами 1189, 1190, 1434, 1973 |
| Тип Электрического Разъема | гнездо |
| Количество Положений | 3вывод(-ов) |
| Линейка Продукции | Серия Standard .093 |
| Тип соединителя | Гнездо |
| Производитель | Molex |
| Высота | 7.6мм |
| Материал корпуса | Нейлон |
| Метод оконцовки | Обжим |
| CAD Drawing | 3D-модель CAD |
| Номинальный ток | 14A |
| Серия | STANDARD .093 |
| Тип монтажа | Свободно подвешенный |
| Количество контактов | 3 |
| Номер серии | 1396 |
| Количество рядов | 1 |
| Ориентация корпуса | Прямой |
| Шаг | 5.03мм |
| Вес, г | 2.27 |


