PC712A, CONNECTOR, DC POWER, SOCKET, 5A
350 руб.
- Производитель
- Switchcraft
- Полное описание
Switchcraft Chassis Mount Power Jack Sockets
Switchcraft straight DC power jacks feature threaded bushings to allow use of both standard and locking power plugs, suitable for panel mount applications, fitted with hex nut and washer, available with a range of mating pin diameters
Switchcraft straight DC power jacks feature threaded bushings to allow use of both standard and locking power plugs, suitable for panel mount applications, fitted with hex nut and washer, available with a range of mating pin diameters
Разъемы\Разъемы Питания\Разъземы Питания DC - Круглые Штекеры и Гнезда
Технические параметры
| Тип Электрического Разъема | Jack |
| Монтаж Разъема | PCB Mount |
| Тип Оконцовки Контакта | Through Hole |
| Ток | 5а |
| Номинальное Напряжение | 12в |
| Диаметр Штыря | 2.5мм |
| Номинальное напряжение | 12 В пост. тока |
| Материал контактов | Сплав меди |
| Производитель | Switchcraft |
| Длина | 20.8мм |
| Покрытие контактов | Серебряный |
| Номинальный ток | 5A |
| Серия | PC7 |
| Тип монтажа | Монтаж на плату в отверстия |
| Внутренний диаметр | 2.5мм |
| Ориентация корпуса | Прямой |
| Вес, г | 4.082 |


