39532105, FFC / FPC разъем, ZIF, 1.25 мм, 10 контакт(-ов), Гнездо, Серия 5597, Сквозное Отверстие
- Производитель
- Molex
- Полное описание
Easy-On FFC FPC Connectors are ideal for tight-packaging applications. They feature positive lock and dual-contact design that ensures reliable connection. Additionally, a wide variety of actuator options including ZIF, slider and flip help to establish a secure connection between the FFC/FPC connectors and terminals.
• Movable terminals ensure more secure contact retention
• Actuators reinforcements for large circuit sizes
• Various cable tab and actuator locking styles
• Accepts standard or shielded FFC connectors
• Grounding terminals accommodate high-speed, high-frequency signal requirements
• Multiple polarizing keys
• Positive inertia lock
Разъемы\Разъемы FFC / FPC для Плат
Технические параметры
| Количество контактов | 10контакт(-ов) |
| Шаг контактов | 1.25мм |
| Количество рядов | 1 Ряд |
| Тип Электрического Разъема | гнездо |
| Материал Контакта | фосфористая бронза |
| Покрытие Контакта | Контакты с Покрытием из Олова-Висмута |
| Тип Оконцовки Контакта | Сквозное Отверстие |
| Толщина FFC/FPC | 0.3мм |
| Линейка Продукции | Серия 5597 |
| Тип соединителя | Гнездо |
| Номинальное напряжение | 200 В |
| Материал контактов | Фосфористая бронза |
| Производитель | Molex |
| Минимальная рабочая температура | -20C |
| Максимальная рабочая температура | +80C |
| Материал корпуса | Полиэтилен |
| Покрытие контактов | Олово поверх никеля |
| Метод оконцовки | Припой |
| CAD Drawing | 3D-модель CAD |
| Номинальный ток | 1A |
| Тип оконцовки | Вертикальный контакт ZIF |
| Серия | Easy-On |
| Тип монтажа | Монтаж на плату в отверстия |
| Количество контактов | 10 |
| Номер серии | 5597 |
| Количество рядов | 1 |
| Ориентация корпуса | Прямой |
| Шаг | 1.25мм |
| Вес, г | 0.907 |


