39-53-2145, FFC / FPC разъем, 1.25 мм, 14 контакт(-ов), Гнездо, Easy-On 5597 Series, Сквозное Отверстие
110 руб.
- Производитель
- Molex
- Полное описание
Molex 1.25 mm ZIF PCB Through Hole FPC Connectors - 5597 Series
5597 series ZIF (Zero Insertion Force) PCB through hole mount FPC connectors with a 1.25 mm pitch and a space saving design making them ideal for use in tight packaging applications. These FPC connectors feature a slide type actuator which provides a secure connection between the FPC and the connector terminals.<,BR/>,These 5597 series FPC connectors are available with a right angle or vertical mounting orientation. The vertical mount FPC connectors have contacts on one side. The right angle FPC connectors have top contacts
5597 series ZIF (Zero Insertion Force) PCB through hole mount FPC connectors with a 1.25 mm pitch and a space saving design making them ideal for use in tight packaging applications. These FPC connectors feature a slide type actuator which provides a secure connection between the FPC and the connector terminals.<,BR/>,These 5597 series FPC connectors are available with a right angle or vertical mounting orientation. The vertical mount FPC connectors have contacts on one side. The right angle FPC connectors have top contacts
Разъемы\Разъемы FFC / FPC для Плат
Технические параметры
| Количество контактов | 14контакт(-ов) |
| Шаг контактов | 1.25мм |
| Количество рядов | 1 Ряд |
| Тип Электрического Разъема | гнездо |
| Материал Контакта | фосфористая бронза |
| Покрытие Контакта | Контакты с Покрытием из Олова-Висмута |
| Тип Оконцовки Контакта | Сквозное Отверстие |
| Толщина FFC/FPC | 0.3мм |
| Линейка Продукции | Easy-On 5597 Series |
| Тип соединителя | Гнездо |
| Номинальное напряжение | 200 В |
| Материал контактов | Фосфористая бронза |
| Производитель | Molex |
| Минимальная рабочая температура | -20C |
| Максимальная рабочая температура | +80C |
| Материал корпуса | Полиэтилен |
| Покрытие контактов | Олово поверх никеля |
| Метод оконцовки | Припой |
| CAD Drawing | 3D-модель CAD |
| Номинальный ток | 1A |
| Тип оконцовки | Вертикальный контакт ZIF |
| Серия | Easy-On |
| Тип монтажа | Монтаж на плату в отверстия |
| Количество контактов | 14 |
| Номер серии | 5597 |
| Количество рядов | 1 |
| Ориентация корпуса | Прямой |
| Шаг | 1.25мм |
| Вес, г | 1.361 |


