MAX5090BATE+, Понижающий импульсный стабилизатор, фиксированный, 6.5В-76В вход, 5В/2А выход, 127кГц, TQFN-16
- Производитель
- Maxim Semiconductor
- Полное описание
The MAX5090BATE+ is a high efficiency MAXPower step down DC to DC converter in 16 pin TQFN package. This easy to use, high voltage converter operates from an input voltage range of 6.5V to 76V and consumes only 310µA quiescent current at no load. This PWM converter operates at fixed 127KHz switching frequency at heavy loads and automatically switches to pulse skipping mode to provide low quiescent current and high efficiency at light loads. The MAX5090B includes internal frequency compensation simplifying circuit implementation. The device can also be synchronized with external system clock frequency in a noise sensitive application. It uses an internal low on-resistance and high voltage DMOS transistor to obtain high efficiency and reduce overall system cost. The MAX5090B includes undervoltage lockout, cycle by cycle current limit, hiccup mode output short circuit protection and overtemperature shutdown. External shutdown is included with 19µA shutdown current.
• Fixed output voltage of 5V and output current of 2A
• Automotive temperature range from -40°C to 125°C
• Designed to withstand harsh automotive environments
• Internal 0.26ohm high side DMOSFET
• Efficiency of 88% (VIN = 12V, IOUT = 1A)
• Internal frequency compensation
• External frequency synchronization
• Thermal shutdown and short circuit current limit
• Capable of dissipating 2.67W at +70°C
• Maximum duty cycle of 95% (VIN = 6.5V to 76V, VOUT <,= 11V)
Полупроводники - Микросхемы\Микросхемы Управления Питанием\Стабилизаторы Напряжения
Технические параметры
| Выходной Ток | 2А |
| Максимальная Рабочая Температура | 125 C |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Частота Коммутации | 127кГц |
| Номинальное Значение Выходного Напряжения | 5в |
| Минимальное Входное Напряжение | 6.5В |
| Максимальное Входное Напряжение | 76В |
| Топология (Общая Схема Соединений) | Понижающий (Понижающий) |
| Корпус ИС DC / DC Преобразователя | TQFN |
| Maximum Operating Temperature | +125 C |
| Length | 5.1mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Brand | Maxim |
| Package Type | TQFN |
| Minimum Input Voltage | 6.5 V |
| Load Regulation | 10 ? |
| Converter Type | Step Down |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Width | 5.1mm |
| Height | 0.75mm |
| Maximum Switching Frequency | 0.127 MHz |
| Output Type | Fixed |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 5.1 x 5.1 x 0.75mm |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 76 V |
| Maximum Output Current | 2A |
| Efficiency | 88% |
| Maximum Output Voltage | 5 V |
| Вес, г | 0.07 |


