IL715E, Цифровой изолятор, 4 канала, 4 канала, 10 нс, 3 В, 5.5 В, SOIC, 16 вывод(-ов)
- Производитель
- Non Volatile Electronics (Nve)
- Полное описание
The IL715E is a four-channel CMOS Digital Coupler created by integrating active circuitry and our GMR-based and patented* IsoLoop® technology. This world's fastest digital isolator with an 110Mbaud data rate. It provides the designer with the most compact isolated logic devices yet available. All transmit and receive channels operate at 110Mbd over the full temperature and supply voltage range. The symmetric magnetic coupling barrier provides a typical propagation delay of only 10ns and a pulse width distortion of 2ns achieving the best specifications of any isolator device. Typical transient immunity of 30kV/µs is unsurpassed. The high channel density make them ideally suited to isolating ADCs and DACs, parallel buses and peripheral interfaces.
• CMOS/TTL Compatible
• 110MBaud High speed
• 2500VRMS Isolation (1 minute)
• 2ns Typical pulse width distortion
• 4ns Typical propagation delay skew
• 30kV/µs Typical transient immunity
• 2ns Channel-to-channel skew
Полупроводники - Микросхемы\Драйверы и Интерфейсы\Изоляторы
Технические параметры
| Количество каналов | 4 канала |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 100 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 3В |
| Количество Выводов | 16вывод(-ов) |
| Стиль Корпуса Интерфейса | SOIC |
| Задержка Распространения | 10нс |
| Количество каналов | 4 |
| Глубина | 10.64мм |
| Максимальный ток на входе | 20 мкА |
| Производитель | NVE |
| Длина | 10.5мм |
| Минимальная рабочая температура | -40C |
| Максимальная рабочая температура | +125C |
| Ширина | 2.67мм |
| Напряжение изоляции | 2,5 кВ (среднеквадратичное значение) |
| Время нарастания | 4нс |
| Максимальное прямое напряжение | 7V |
| Вес, г | 2.359 |


