IL710-2E, Цифровой изолятор, 1 канал, 10 нс, 3 В, 5.5 В, DIP, 8 вывод(-ов)
- Производитель
- Non Volatile Electronics (Nve)
- Полное описание
The IL710-2E is a high-speed CMOS Digital Isolator created by integrating active circuitry and our GMR-based and patented IsoLoop® technology. The IL710 is the world's fastest digital isolator with a 110Mbaud data rate. The symmetric magnetic coupling barrier provides a typical propagation delay of only 10ns and a pulse width distortion of 2ns achieving the best specifications of any isolator device. Typical transient immunity of 30kV/µs is unsurpassed. The IL710 is ideally suited for isolating applications such as PROFIBUS, RS-485, RS422 and others.
• CMOS/TTL Compatible
• 2500VRMS Isolation (1 minute)
• 2ns Typical pulse width distortion
• 4ns Typical propagation delay skew
• 30kV/us Typical common mode rejection
• Tri state output
Полупроводники - Микросхемы\Драйверы и Интерфейсы\Изоляторы
Технические параметры
| Количество каналов | 1 канал |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 100 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 3В |
| Количество Выводов | 8вывод(-ов) |
| Стиль Корпуса Интерфейса | dip |
| Задержка Распространения | 10нс |
| Количество каналов | 1 |
| Глубина | 6.6 |
| Максимальный ток на входе | 15 мкА |
| Производитель | NVE |
| Длина | 10.2мм |
| Минимальная рабочая температура | -40C |
| Максимальная рабочая температура | +125C |
| Ширина | 3.81мм |
| Напряжение изоляции | 2,5 кВ (среднеквадратичное значение) |
| Время нарастания | 4нс |
| Максимальное прямое напряжение | 7V |
| Вес, г | 6.2 |


