IL711-3E, Цифровой изолятор, 2 канала, 10 нс, 3 В, 5.5 В, SOIC, 8 вывод(-ов)
- Производитель
- Non Volatile Electronics (Nve)
- Полное описание
The IL711-3E is a 2-transmit channel unidirectional 110Mbaud high-speed Digital Isolator CMOS device manufactured with NVEs patented IsoLoop® spintronic giant magneto resistive (GMR) technology. A unique ceramic/polymer composite barrier provides excellent isolation and virtually unlimited barrier life. The symmetric magnetic coupling barrier provides a typical propagation delay of only 10ns and a pulse width distortion as low as 300ps, achieving the best specifications of any isolator. Typical transient immunity of 50kV/µs is unsurpassed.
• Excellent magnetic immunity
• 150Mbps Typical high speed
• -40 to 125°C High temperature range
Полупроводники - Микросхемы\Драйверы и Интерфейсы\Изоляторы
Технические параметры
| Количество каналов | 2 канала |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Максимальная Рабочая Температура | 100 C |
| Максимальное Напряжение Питания | 5.5В |
| Минимальное Напряжение Питания | 3В |
| Количество Выводов | 8вывод(-ов) |
| Стиль Корпуса Интерфейса | SOIC |
| Задержка Распространения | 10нс |
| Количество каналов | 2 |
| Глубина | 6.2мм |
| Максимальный ток на входе | 15 мкА |
| Производитель | NVE |
| Длина | 5мм |
| Минимальная рабочая температура | -40C |
| Максимальная рабочая температура | +125C |
| Ширина | 1.75мм |
| Напряжение изоляции | 2,5 кВ (среднеквадратичное значение) |
| Время нарастания | 4нс |
| Максимальное прямое напряжение | 7V |
| Вес, г | 0.159 |


