T4845 18, Прецизионная керамическая отвертка для подстройки 1.8мм
- Производитель
- C.K. Tools
- Полное описание
Zirconia ceramic tips - safe trimming of highly sensitive electrical components, highly acid resistant (other than Hydrofluoric), solder repellent & electrically non-conductive. Heat resistant up to 1000°C for safe use. Non-magnetic to prevent electro-magnetic damage.
• Zirconia ceramic tips - safe trimming of highly sensitive electrical components
• No electromagnetic induction
• No eddy current loss in HF (high frequency)
• 100 % electric insulation
• 100 % non-magnetic
• 100 % non-static
• Unequalled resistance to wear - 10 x better than metal / 100 x better than plastic
• Total heat resistance of blades up to 1000°C
• Extremely low thermal conductivity
• 100 % rustproof
• Highly resistant to all strong acids ( other than Hydrofluoric)
• Anti-stick surface to prevent solder, soft or silverm to adhere to surfaces
• Contamination free blades make them suitable for clean-rooms
• Blade width: 1.8 mm
• Blade thickness: 0.4 mm
• Visible blade length: 15 mm
Пассивные Компоненты\Резисторы - Фиксированное Значение\Аксессуары для Резисторов
Технические параметры
| Тип аксессуара | Керамический подстроечный инструмент |
| Для Использования с | Потенциометрами |
| Габаритная длина | 100 мм |
| Производитель | CK |
| Материал резца | Керамика |
| Размер наконечника | 1,8 мм |
| Тип наконечника | Шлицевый |
| Тип отвертки | Керамический выравнивающий |
| Длина резца | 15 mm |
| Вес, г | 20 |


